poniedziałek, 23 maja 2011

"Jutro" John Marsden

 O książce dowiedziałam się tak jak pewnie większość czytelników z Polski - poprzez akcję prowadzoną w szkołach ( w mojej co prawda nie, ale nieważne). Kiedy przeczytałam opis, pomyślałam, że chciałabym ją przeczytać, jednakże szybko o tym zapomniałam. Potem nieco się zdziwiłam, ponieważ zobaczyłam u siebie w szkole dziewczynę zaczytaną właśnie w "Jutrze". Trochę się zdziwiłam, bo osoby na szkolnych korytarzach raczej nie wychodzą poza "Zmierzch", "Pamiętniki Wampirów" etc., a tu takie zaskoczenie! Tydzień później ucieszyłam się niezmiernie, bo moja siostra postanowiła kupić sobie kilka książek, w tym właśnie tę, więc czym prędzej zabrałam się do lektury.

 Opowiada ona historię z jednej strony straszną dla każdej nastolatki, mieszkającej z rodzicami i niewyobrażającej sobie innego życie niż to, które prowadzi : kilkoro przyjaciół udaje się na wycieczkę do Piekła - odludnego miejsca, gdzie podobno mieszkał kiedyś pustelnik - morderca. Wyruszają tam na tygodniowy biwak. Kiedy wracają okazuje się, że ... wszystkie zwierzęta są martwe, a ich rodziny zniknęły. Żeby naprawdę zrozumieć to przerażenie, które ogarnęło w jednej chwili bohaterów trzeba samemu postawić się na ich miejscu i zadać sobie pytanie: Co ja bym zrobił/ zrobiła w takiej sytuacji?

 Jeśli chodzi o mnie, to pewnie zemdlałabym ze strachu, albo coś podobnego. Kilku przyjaciół też prawie zaczęło panikować, ale na szczęście dowodzenie przejął Homer - chłopak, który właśnie w tamtej chwili odkrył w sobie zdolności przywódcze. Musieli przecież zastanowić się, co robić dalej, sprawdzić co właściwie stało się w ciągu tamtych kilku dni i podjąć jakieś działania.

 W książce opisana jest przygoda, która jednocześnie pociąga, jak i odpycha. Oczywiście każdy pewnie chciałby przeżyć coś takiego- móc walczyć o przetrwanie z przyjaciółmi, ale jednocześnie pewnie nikt naprawdę gdyby znalazł się w sytuacji bohaterów, nie byłby zbytnio szczęśliwy. Uważam, że historia przedstawiona w książce jest na pewno ciekawa, interesująca i oryginalna. Autor musiał być bardzo pomysłowy, by stworzyć coś takiego. Ponadto bardzo spodobał mi się wątek Pustelnika, który podobno kiedyś zamieszkiwał Piekło.

 Oczywiście, jak to w książkach młodzieżowych, nie obyło się bez perypetii miłosnych uczestników wyprawy. Nie były one jednak za bardzo przesadzone ani zbyt rozwlekłe, więc ciekawie się czytało, nadawały one książce smaku. "Jutro" ma w sumie tylko jedną wadę - bohaterowie robią mnóstwo niebezpiecznych rzeczy, a ponoszą przy tym bardzo małe straty, co czyni niektóre wydarzenia dość nieprawdopodobnymi. Poza tym chyba nie dostrzegłam więcej minusów.

 Zachęcam wszystkich do przeczytania książki - uważam, że naprawdę warto!

20 komentarzy:

 1. Jeszcze nie czytałam ale coraz bardziej mam na nią ochotę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Też o niej słyszałam i cieszę się, że mi przypomniałaś :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Znak kusi tą książką i to bardzo, jak tylko pojawi się w bibliotece, z miłą chęcią się na nią skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam,a za chwilę pojawi się druga część "Jutra" :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam zamiar niedługo się za nią zabrać. Widziałam, że już jest drugi tom z tej serii ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam i już nie mogę się doczekać drugiej części:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Chciałabym przeczytać, ale póki co wcale nie ma jej w bibliotece ;c Tak samo jak "Dotknąć prawdy", na którą mam ogromną ochotę.
  Ach, i niedawno skończyłam "Dziecko Noego" i to wszystko dzięki Twojej recenzji ;) W następnym tygodniu pojawi się recenzja, więc będziesz mogła porównać nasze opinie ;p

  [magiaksiazek.blog.onet.pl]

  OdpowiedzUsuń
 8. Chętnie przeczytam. Mam nadzieję, że znajdę ją w swojej bibliotece -pewnie nie teraz, ale może kiedyś się zaopatrzą w "Jutro" 8)

  OdpowiedzUsuń
 9. och! poluję na nią od jakiegoś czasu! bardzo chcę przeczytać, a Twoja recenzja powiększyła mój apetyt!:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Już kilka razy natknęłam się na tą książkę, wydaje sie ciekawa...chyba się skuszę

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam na oku tę książkę. Nie ma jej u mnie w bibliotece i przez ciebie, nie będę mogła wytrzymać z wiadomością, że jej nie dostanę. Jak możesz? ; >

  [magiaksiazek.blog.onet.pl]

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie pierwszy raz spotykam się z tą książką i jak na razie wszystkie recenzje są pozytywne w takim razie muszę się z nią szybko zapoznać.

  OdpowiedzUsuń
 13. Pożyczyłam ją sobie i czeka na przeczytanie. Nie mogę się doczekać wręcz ;]

  OdpowiedzUsuń
 14. No nie wiem, wszystkie książki które teraz powstają mnie odpychają, ale po tylu pozytywnych komentarzach to chyba zmienię zdanie

  OdpowiedzUsuń
 15. Już wcześniej chciałam przeczytać tą książkę, a twoja recenzja jeszcze bardziej mnie do tego zachęciła:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ostatnio byłam kilka razy w księgarni, ale tej książki nigdzie nie zauważyłam - nawet w nowościach, więc muszę popytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Książka była naprawdę super! Polecam wszystkim czytelnikom ;))

  OdpowiedzUsuń
 18. Ten blog został nominowany do nagrody ONE LOVELY BLOG AVARD. Więcej informacji znajdziesz na blogu http://magiaksiazek.blog.onet.pl

  OdpowiedzUsuń